Világtájoló Kíváncsi vagyok! ismeretterjesztő sorozat

Kíváncsi vagyok! címet viseli a Világtájoló népszerű ismeretterjesztő sorozata, amelyben a világ izgalmas, különleges vagy épp megdöbbentő történeteit mutatjuk meg.

Mindig is nagy csodálattal és nem kevés borzongással szemlélte az ember a világegyetem mindenevőit, a fekete lyukakat. Ma is folynak kutatások a megismerésükre…

A Wall Street boszorkányaként emlegetett Hetty Green az egyik leggazdagabb és egyben legzsugoribb ember volt. Apja halála után annak bálnavadászatból…

Felvenni egy poharat az asztalról vagy újságot lapozni mindennapos és teljesen természetes cselekvés, oda se figyelünk már a mozdulatainkra, mindent rutinból…

Az afrikai Tanzániában terül el a világ egyik legveszélyesebb tava, a vöröses-ciklámenes színben izzó, Balaton méretű Nátron-tó. Ez a világ leglúgosabb tava, vizének…

Jim Lovell parancsnokimodul-pilóta szavai, aki az Apollo-8 küldetés során Frank Borman parancsnokkal és Bill Anders holdkomppilótával a világ legfontosabb…

A történet főszereplője egy parazita. A paraziták olyan élőlények, melyeknek egyes fajai állatok tudatába férkőzve képesek megváltoztatni a szerencsétlen…

Hihetetlennek tűnő, mégis valós jelenség a film alapja, miszerint az embernek létezhet hasonmása valahol a világban. De hogyan lehetséges ez? Örökítő…

A tengerek mélye egészen elképesztő méretű és kinézetű élőlényeknek adnak otthont. A több száz vagy épp több ezer méter mélységben uralkodó víznyomás…

Megdőlt a világ legcsípősebb paprikájának világrekordja. Az új bajnok 2023-ban került be a Guinness Rekordok Könyvébe. Az amerikai Ed Currie által…

Azt gondolod, tiéd a világ egyik legizgalmasabb vagy épp legunalmasabb munkája? Szívesen váltanál, vagy épp imádod, amit nap mint nap csinálsz? Vannak olyan emberek…

Túlélni a túlélhetetlent. Ezt a bravúrt sikerült véghez vinnie Mecséry Dániel magyar katonának, aki munkájából adódóan számtalan életveszélyes csatában vett részt…

1811-ben Thaiföldön, akkori nevén Sziámban jött a világra Chang és Eng. Előbbi keresztneve jobbot, utóbbi balt jelent. Édesanyjuk később úgy nyilatkozott, nem volt nehezebb…

A londoni Szent Pál-székesegyház Suttogó Galériáján rendkívül jól visszaverődnek a hangok. A kupola egyik oldalán állva jól lehet hallani, ha valaki a másik oldalon, onnan 36 méter…

Teljesen megszokott jelenség mindannyiunk számára a nappal, amikor a Nap fénnyel árasztja el bolygónk éppen felé eső oldalát. Bizonyára nem is gondolnánk, hogy ötmilliárd…

Ha növényekre gondolunk, általában nem veszélyes organizmusok, hanem barátságos, a környezetet megszépítő, kellemes vizuális élményt nyújtó élőlények…

A cicaimádók – akikből a Földön milliárd számra akad – gyakran nem is sejtik, milyen félelmetes vadállatok valójában ezek az édes szőrgombócok. Aranyosak, simogatni valók…

Nyár elején a kínai diákoknak életük legnehezebb próbájával kell szembenézniük, amely szó szerint sorsdöntő lesz a számukra: jövendőbeli karrierjük és ezzel együtt megélhetésük…

Elisabeth „Betty” Robinson amerikai atléta története igazán különleges és cseppet sem mindennapi: elképesztő akaraterővel küzdötte fel magát a világ csúcsára úgy,…

A fekete színt a szemünk aszerint érzékeli, hogy a látható fény mekkora részét képes visszaverni. Minél kevesebb fényt ver vissza vagyis minél többet nyel el, annál feketébbnek látjuk…

Chris McCandless amerikai kalandor halála előtt készítette ezt az utolsó képet magáról. Az önkéntesen nomád életmódot folytató fiatalember az alaszkai vadonban élt már…

Számos horrorfilm és könyv gonosztevője egy mozgatható baba vagy épp az azt megszólaltató hasbeszélő, ez pedig nem véletlen. Érdekes, de ugyanakkor hátborzongató élmény…

A krimi koronázatlan királynőjeként emlegetett, világszerte ismert angol írónő, Agatha Christie 1926. december 3-án este egyedül kocsiba szállt, és 11 napon keresztül nem látta senki…

Közkívánatra következzen ismét egy történelmi képösszeállítás! Lássunk hát újabb elképesztő pillanatokat és emlékeket a múltból! 1945 – Konfettiben szunyókáló tengerészek…

Léteznek olyan élőlények az állatvilágban – hangyáktól a madarakig – , amelyek védekezési mechanizmusként, egyfajta túlélési stratégiaként alkalmazzák azt a különös viselkedési mintát…

Az emberiség történelme csak úgy dúskál a megszámlálhatatlan érdekes, meghökkentő vagy épp drámai eseményből. Sorozatunk ezen részében e pillanatokból szemezgetünk…

A történet két főszereplő Görögország és Bulgária. 1913 nyarán vívták egymás ellen több más ország részvételével a második Balkán-háborút a bolgárok területi követelései miatt…

Azt gondolhatnánk, hogy egy személyről megállapítani, él-e vagy meghalt, nem különösebben nehéz feladat egy szakember számára. Ám amíg a mai modern korban számtalan eszköz…

Az emberiség történelme csak úgy dúskál a megszámlálhatatlan érdekes, meghökkentő vagy épp drámai eseményből. Sorozatunk ezen részében e pillanatokból szemezgetünk.

1912. április 15-én korának elsüllyeszthetetlennek vélt legnagyobb és legmodernebb óceánjárója, a Titanic az Atlanti-óceán négy kilométeres sötét mélységébe süllyedt, miután…

A mindössze 21 éves portugál Francisco Lázaro maratoni futóként állt rajthoz az 1912-es stockholmi nyári olimpiai játékok maratonfutás számában. A nagyjából 40 kilométeres távból…

Kivételesen megható történet következik a szülői gondoskodásról. Szinte felfoghatatlan, milyen óriási áldozat hoz ez a különleges édesanya: ő a csendes-óceáni óriáspolip…

1945 – Kamikaze repülőgép lenyomata az Angol Királyi Haditengerészet HMS Sussex nehézcirkálójának oldalán. Július 6-án támadta meg a hadihajót két japán öngyilkos pilóta…

A mitológiai szörny ihlette nevet használjuk azokra az egyedekre, amelyekben két vagy több egyedtől származó genetikai sejtek vannak jelen, miközben ezek a sejtek megtartják…

A dezoxiribonukleinsav, vagy közismert nevén DNS a testünk genetikai információját tartalmazó aprócska molekula. Az állandóan hullámzó és ilyen-olyan alakokba csavarodó DNS…

A görög mitológia nőstény szörnyetege az oroszlánfejű, kígyófarkú és vadkecske testű Khimaira. Úgy tartották régen, hogy Kiméra, e háromfejű tűzokádó fenevad megjelenése szörnyű…

Amíg a celluloid felvételeken jobban működött a kék háttér, a digitális filmgyártásban praktikusabb a zöld háttér – ezt greenbox technikának nevezzük. Nem kötelező épp a zöldet…

A lámpás hal az óceánok trópusi és mérsékelt övi régióiban és néhány tengerben él. Szemtől szemben nemigen találkozhatunk vele, mivel életét többnyire több száz méterrel…

Mielőtt az amerikai Thomas Edison 1877-ben feltalálta, majd egy évvel később szabadalmaztatta találmányát, a hangokat rögzíteni és lejátszani…

Egy fekete ruhaderék és egy kék uniformis. Önmagukban nem különösebben érdekes ruhadarabok, ám ezeket nem akárkik és nem akármikor viselték…

Hihetetlennek tűnő, mégis valóságos jelenségről van szó, ami kétségtelenül különleges élményt tartogat minden oda látogató számára…

Folyó a tenger alatt: Cenote Angelita, azaz Angyalka kút

Folyó a tenger alatt

Hihetetlennek tűnő, mégis valóságos jelenségről van szó, ami kétségtelenül különleges élményt tartogat...

Szabadság-szobor

Az elmebeteg portréja

“Amikor körvonalai feltűntek a ködből, a fedélzet elcsendesedett”, így emlékezett vissza...

A zserbó története: Emil Gerbeaud (1854-1919) svájci cukrász, csokoládé-készítő mester, a zserbó sütemény névadója

A cukrász, aki sütemény lett

Az omlós tésztával kombinált dió-sárgabaracklekvár-csoki ízletes triója...

Észbontó történelmi top 10: I. Nagy Péter orosz cár (1672-1725)

Top 10 észbontó történelmi tény

Az első jelzőlámpát 1868-ban Londonban helyezték üzembe...

A világ legnehezebb nyelvei

A legnehezebb nyelvek egyike: a magyar

Az anyanyelv ismerete elemi tudás minden ember számára...

Érdekességek a fizika világából: ozmium

Top 10 észbontó fizikai tény

Egy tipikus érintőképernyős telefon nem képes érzékelni bizonyos anyagokat...

Courtroom sketch: Az esküdtszék tagjai hallgatják az emberölés részleteit a tárgyaláson (1988)

A tárgyalóterem művészei

Az angolul courtroom sketch – ami durva tükörfordításban tárgyalótermi vázlatot...

Top 10 érdekességek az állatvilágból: Gepárd

Top 10 érdekesség az állatvilágból

A leggyorsabb ütés, fogak a gyomorban, a csíkozással becsapott legyek...

A chips története: George Crum és Kate Wicks

A világot meghódító chips

Alig találni olyan embert a világon, aki ne szeretné a ropogósra sült burgonyaszeleteket...

A világ legrégibb csellója, melyet Andrea Amati készített IX. Károly francia királynak (16. század)

Királyi hangszer

Andrea Amati nevét nem sokan ismerik, pedig a mai modern vonós hangszerek megszületésében...

Alvás agy nélkül: Fordított medúzák - nevüket onnan kapták, hogy fejjel lefelé fordulva fekszenek a tengerfenéken

Alvás agy nélkül

A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás nemcsak nekünk embereknek elengedhetetlenül fontos...

Állati hősök: Dickin-medál

Állati hősök

Ritkán esik róluk szó, pedig kétségtelenül nagy tetteket, hősies cselekedeteket vittek és visznek véghez...

Önműtét: Dr. Evan O'Neill Kane saját lágyéksérv műtétjét végzi 1932-ben

Önműtét

Vannak olyan helyzetek, amikor az ember saját életének megmentése érdekében vagy csak...

Carl von Linde (1842 - 1934) német tudós, mérnök, a folyékony levegő készítője

Folyékony levegő

Elsőre lehetetlen dolognak tűnhet, hogy a levegő, amit belélegzünk, tehát egyértelműen gáz...

Sfyria, a görög füttynyelv: egy andiai lakos bemutatja az egyik nyelvállást

Füttynyelv

A világ néhány szegletében - pl. Mexikóban, Törökországban vagy épp Görögországban - rendkívül különleges...

A világ leghosszabb földrajzi neve: A hegy névtáblája és a tájékoztató tábla a világrekordról

Betűhalom

Ha az új-zélandi Hawke-öbölben túrázik az ember, mindenképp érdemes ellátogatni egy olyan helyre, aminek...

Matuzsálem, a világ legidősebb fája

Matuzsálem

A világ ma ismert legidősebb élőlénye egy fa, a találóan Matuzsálem névre keresztelt simatűjű szálkásfenyő…

Conrad Heyer az 1852-ben készült dagerrotípián

A régmúlt arca

Ma már gyakorlatilag elképzelni sem tudjuk az életünket fényképezés nélkül. Csúcstechnológiás telefonjainkkal...

13-2

Rekordok könyve

A világ leghosszabb hídja, legnagyobb hamburgere, legbüdösebb virága... Lehetetlen felsorolni...

Az üvegkirály

Ha valaki királynak születik, nem feltétlenül jelenti azt, hogy alkalmatlan lenne az országa irányítására…

Orangután tükörteszt közben:  homlokán jól látható a fehér színű jelölés, amelyet - megpillantva a tükörben - azonnal megpróbált a kezével letörölni magáról

Állati éntudat

Van-e az állatoknak éntudatuk? Tisztában vannak-e saját létezésükkel? És ha igen, mindezt hogyan lehet...

Neuschwanstein kastély

Az üres kastély

Ha a németországi Neuschwanstein kastélyról nem is ugrik be elsőre sok minden, mégis közvetett módon...

A Hubble Űrtávcső 2019-es portréja a Jupiterről.

Pokoli Jupiter

A Jupiter Naprendszerünk óriása: nincs nála nagyobb és nehezebb bolygó. Titokzatos és sok szempontból pokoli…

Orr "munka közben"

Orrban az igazság

Érzékszerveink segítségével szerezzük információinkat a világról, amelyben élünk: a látásunkkal, a hallásunkkal...

Barbara Buchholz német tereminvirtuóz játék közben

Az érintés nélküli hangszer

A zene a világ legegyetemesebb nyelve: érzelmeket kelt, gondolatokat ébreszt, még szöveg nélkül is. Sokféle...

Patkány kicsinyeivel

Állati babavárás

A szülők a világ legcsodálatosabb és egyben legnehezebb feladatát végzik, amikor csemetéiket kiköltik vagy világra...

I. Erzsébet angol királynő (1533-1603) koronázási díszben

Mérgező divat

Ha divatról, megjelenésről volt szó, az emberek rengeteg szépségápolási módszert használtak a történelem során...

Asztronauta a Holdon munka közben (illusztráció)

Egy holdi munkanap

A Hold azon kevés égitestek egyike az égbolton, amelyet szabad szemmel is megcsodálhatunk. Nemcsak az...

Az eredeti hőmérsékletmérő (termométer) a rögzített adatokkal.

A nyilak jelzik a szélsőséges hőmérséklet-változás kezdetét (felső nyíl) és végét (alsó nyíl)

Őrült meleg

A világ legnagyobb hőmérséklet emelkedése és csökkenése egyazon napon és helyen történt, a dél-dakotai...